Sok poszt, elemzés, kritika és vélemény jelenik meg mostanában a Star Wars legújabb, VIII. fejezetéről, de hát ez a hónap a Csillagok háborúja hónapja, a sokak által már egy éve várt Star Wars film megjelenésének időszaka. Az utolsó Jedikről utoljára írunk, amikor azt vizsgáljuk, milyen tényezők szólnak a film mellett - vagyis milyen pozitívumai vannak - és mely tényezők szólnak ellene, azaz mely negatívumok tűnhetnek fel számunkra. Mielőtt belekezdenénk, egy érdekes észrevétel: a film jelenleg az IMDb -n, közel 200 ezer szavazat után 7,7 ponton áll, vagyis az elmúlt 10 napban lassan, de fokozatosan esett és az Ébredő erő, illetve a Rogue One értéke alá csökkent. (Előbbi 8,1, utóbbi 7,8 ponton áll.)
Az eddigi fejezetek pontváltozásait véve alapul, az elkövetkező hónapokban további csökkenés következhet, de kérdés hol áll majd meg, vagy növekedhet e még? De nézzük előbb a pozitívumokat:
- Eredetiség: Az utolsó Jedik első és legnagyobb pozitívuma, hogy nem érezhető rajta másolási szándék, a film egyedi, önálló úton jár. Rendezése innovatív, újító jellegű: felvállalja bizonyos korábbi berögződések felrúgását, miközben megőrzi a Star Wars hagyományait, régi stílusjegyeit is.
- Bizakodó hangulat: Második helyen említhető a pozitívumok sorában, hogy Rian Johnson úgy tudott egy alapvetően kudarcokkal teli, vesztes történetből - a lázadók folyamatos vereségeiből - egy bizakodó hangulatú, reménnyel teli, és mégis csak vidám sztorit készíteni, hogy közben a harc és a karakterek küzdelme, nem pedig a szomorúság, vagy letargia kerül előtérbe.
- Látvány és űrcsaták: Egyértelmű pozitívuma a VIII. fejezetnek, hogy iszonyúan látványos. Jól kidolgozottak az űrcsaták és tetszetősek a fénykard jelenetek is - Snoke előtt, illetve a végén a Crait bolygón. Nem lehet panaszunk a harci jelenetek mennyiségére, talán egyetlen korábbi epizódban sem kapunk ennyit belőlük.
- A legfőbb karakter fejlődése: Az utolsó Jedikben Kyle Ren a legfőbb figurává nőtte ki magát és külön kiemelhető pozitívum karakterének fejlődése. Láthatjuk vívódásait, fordulatait, belső küzdelmeit. Dícséretet érdemel a Kylo Rent alakító Adam Driver játéka is, mely óriásit fejlődött a VII. rész óta.
- Szerethetőség: Ötödik pozitívumként emelném ki a szerethetőséget, a karakterek emberközeli, barátságos jellemét, az egyes figurák csetlő-botló ügyetlenkedéseit, tréfáikat, még a halál torkában is. Vannak olyanok, akiknél mindez inkább negatívum (ez valahol szubjektum), de mégis csak oldják a téma kudarcokkal teli jellegét.
És most következzenek a negatívumok, melyekből szintén ötöt választottunk ki, az 5 leginkább szembeötlő hibát, következetlenséget, problémát és bakit:
- Túl sok történetszál: Első helyre tenném a történet felaprózódottságát, vagyis azt, hogy túl sok történetszálon zajlanak az események, így a néző nem tud egyetlen fő eseménysorra koncentrálni és abban elmélyedni. Johnson mindent akar, a "sokat markol, keveset fog" klasszikus esetének hibájába esve.
- Felesleges tévutak: Ugyancsak a maximalizmus (hozzunk ki minél többet a sztoriból) problémáját mutatja a felesleges résztörténetek, jelenetek zsákutcája, melyekben sehová nem vezet az adott scene, csak az látszódik, hogy a rendező még egy új lényt, egy helyszín és egy új kalandot akar a sztoriba beleszorítani.
- Leia karaktere: A hercegnő karaktere végig problémás: megdöbbentően gagyira sikeredett egyik jelenete (a világűrben) és az is meglepő, hogy bár a színésznő (Carrie Fisher) szegény 2016 karácsonyán elhunyt, filmbéli énje megússza a VIII. epizód "kalandjait" és a túlélőként "várja" a IX. részt, amire természetesen Leia szempontjából már nincs esély (max számítógépes trükkökkel).
- Snoke kiírása: Rian Johnson nem kedvelte Snoke alakját, - melyet még elődje, J.J. Abrams csapata kreált a VII. epizódra - és amint lehetett ki is írta az eposzból, méltatlanul kezelve a karaktert. A legkevésbé sem törődött Snoke múltjának, rejtélyének megmagyarázására és durva egyszerűséggel szabadult meg tőle (spoiler nélkül többet nem lehet erről elárulni). Ám ez a rendezői eljárás a film egyik negatívuma lett.
- Luke eltűnése: Luke Skywalker a Csillagok háborúja űreposz egyik kulcsfigurája, egyes felmérések szerint a Leia után leginkább kedvelt karakter. Ehhez képest morcos öregúrként tűnik fel a film első felében, majd meglepő fordulat derül ki róla, végül szokatlan (SW idegen) módon veszi fel a harcot Kylo Rennel és tűnik el. Ha azt mondjuk: Johnson különös módon bánik Luke karakterével, enyhén fogalmazunk. De ez is a VIII. epizód egyik egyértelmű negatívuma.
Ennyi körülbelül, de hozzáteszem: még vagy tucatnyi kisebb - nagyobb pro és kontra érv, tény, vagy jellemző hozható fel a VIII. epizód kapcsán. A film fogadtatása nagyon vegyes volt, értékelése pedig csökkenő szintű rajongást mutat. Ha a jelenlegi 7,7 pontról 7-re, vagy az alá zuhan, akkor a jelenlegi középmezőnyből a kilenc részes saga utolsó három epizódja közé kerül.
***